Haber

Şampiyonların umudu

Kick boksta dünya şampiyonu olan ‘hemşire’ Duygu Turan ve milli triatlet Buse Aygün, Umudum Olur musun Derneği desteğiyle yarışıyor.

Kurucu başkan Erdoğan Uludağ’a göre dernek, Türk kültürünün dünyaya yayılmasını ve Türkiye’nin uluslararası alanda daha iyi temsil edilmesini amaçlıyor. Bu sivil toplum kuruluşunun en önemli projelerinden biri Türkiye’nin en büyük yaralarından ‘kadına şiddet’ mağdurları ile ilgili yaptığı çalışmalar.

TÜRKİYE’NİN GURURU

‘Umudum Olur musun Derneği’ farklı branşlarda çok tanınmayan sporcuları da destekleyerek, onların uluslararası alanda başarılı olmaları için çaba harcıyor. Derneğin desteklediği sporcular arasında Duygu Turan ve Buse Aygün de yer alıyor. İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hemşire olan Duygu Turan, kick boksta dünya şampiyonu olmuş bir sporcu.

Kaynak: Sözcü
DEVAMINI OKU
Haber

Derneğimize sıkça sorulan soruları Akademik Kurul üyemiz Prof. Dr. Vefik Arıca cevapladı

Umudum olur musun? Derneğimize gelen e-postalarda en çok sorumlan SMA ve COVİD Aşısı sorularını Pandemi kurul üyesi ve Derneğimiz Akademik Kurul üyesi Dekan , Öğretim üyesi Prof. Dr. Vefik Arıca Hocamıza Sorduk.

Soru:
2 doz Biontech Aşısı olanlar 3. doz konusunda ne yapmalı? 3. doz yaptırılmalı mı, yaptırılacaksa ne zaman yaptırılmalı?
4.doz aşı kafamızı karıştırdı. Ne yapmalıyız?

Prof. Dr. Vefik Arıca:
Biontech aşısı Nisan 2021’de ülkemizde uygulamaya girdiği için ve koruma süresi en az 6 ay ile 9 ay arasında olduğu için ve antikor düzeyleri yeterli olduğundan, 3. ve 4. doza şu an için gerek yok. 2. doz Biontech aşısından 6 ile 9 ay geçtikten sonra olunabilir o da 2022 başı gibi tahmin ediliyor.İki doz Sinovac aşısı olanlarda 6 ay süre geçmiş ise 3. ve 4. doza gerek var.

Soru:
MS Hastaları aşı olmalı mı?

Prof. Dr. Vefik Arıca:
MS hastalarının da diğer kişiler gibi Sinovac veya Biontech aşısı yaptırmalarında sakınca bulunmamaktadır.
ANCAK MS hastalığı bulunanların Rus aşısı olarak bilinen adenovirüs vektör aşısını ve canlı virüs aşısı yaptırmalarını önermiyoruz.

Soru:
Tip 1 ve 2 SMA hastalarının devlet hangiilaçlarını karşılamaktadır? Hangi aşamadakiSMA hastalarının ilaçları karşılanmaktadır?
Yurt dışı tedavi için açılan bağış hesaplarına bağış yasal mı?

Prof. Dr. Vefik Arıca:
SMA hastalığı için uluslararası onaylı olan FDA ve EMA onaylı 2 farklı ilaç ve tedavi ülkemizde belirli şartları sağladıklarında uygulanmaktadır.Yurtdışında uygulanan gen tedavisi 13 kg altı ve 2 yaş altı olmak koşuluyla ve solunum cihazı gibi ilerleyici bir nörolojik bulguları yok ise gen tedavisinden fayda gören SMA hastaları bulunmaktadır. Türkiye’de her 50 kişiden biri SMA geninin taşıyıcısı. Evlenmeden önce SMA gen tarama testi bir tüp kanla basit bir şekilde yapılabiliyor. SMA hastalığının önceden tespit edilebilmesi en etkin yöntemdir.

DEVAMINI OKU
Haber

Kurucu başkanımız Erdoğan Uludağ: ‘İhracatçıya ekstra destek verilmeli’

Milliyet Gazetesine verdiği demeçte derneğimizin kurucu başkanı Erdoğan Uludağ, pandemi sürecinde ülkeye taze para girişinin öneminin arttığını vurgulayarak, ihracatçıya ekstra destekler verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Derneğimizin kurucu başkanı olan ve derneğimizi Yönetim Kurulu Başkanı Azra Akın ile birlikte yöneten Erdoğan Uludağ, pandemi sürecinin iş hayatına etkilerini değerlendirdi. Bu süreçte devlet desteklerinin önemli rol oynadığını vurgulayan Erdoğan Uludağ şöyle konuştu:
“Devlet üreticiden elini çekmemeli ve daha fazla olmasa da en azından bugünkü desteğini bir süre daha devam ettirebilmeli. Herkesin bildiği gibi üretim istihdamı sağlıyor, istihdam ise ekonomiyi ayakta tutuyor. Yani üretim aksarsa bundan bütün Türkiye etkilenecektir. Ne pahasına olursa olsun üretici ayakta kalmalı. Bunun yanı sıra ihracata ekstra bir destek verilmeli. Şu ortamda ülkeye para sokmak büyük bir mesele belki de en önemli meselemiz.”


İhracatçı için devlet desteklerinin çok faydalı olduğunu, bununla birlikte iş insanlarının bu süreçte zorlu bir sınav vererek firmalarını ayakta tuttuklarını anlatan Uludağ şöyle devam etti:
“Türkiye bu süreci elbette aşacak. Türkiye gibi bir ülkenin her zaman çıkış yolu vardır. Her türlü zorluğu yenecek birikimi mevcuttur. Yeter ki ilgili bakanlıklar özel sektörle el ele vererek önümüzdeki yılları planlasınlar. Bu sadece Türkiye için de geçerli değil. Bugün Fransa’da, İngiltere’de, ABD’de de üretici devletin desteği olmadan ayakta kalamayacak halde. Biden’in ilk icraatı büyük bir ekonomik teşvik paketi oldu.”


Birliktelik vurgusu
Bu süreçten güçlü çıkabilmenin yolunun birlik ve beraberlikten geçtiğini ifade eden Uludağ şunları söyledi:
“Yükü hep birlikte omuzlamalı, meyvelerini de hep birlikte yemeliyiz. Bu mücadele birlik ve beraberlik olmadan başarıya ulaşabilecek bir mücadele değil. Toplumsal fay hatları canlıyken küresel bir sorunla ne kadar baş edebilirsiniz? Kendimize inanalım, kendimize sonuna kadar güvenelim.”

DEVAMINI OKU
Haber

Derneğimizin Yönetim Kurulu Başkanı Azra Akın ve Kurucu Başkanımız Erdoğan Uludağ, Kovid nedeniyle yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının çocuklarının eğitim ve sağlık masraflarının karşılanması için kampanya başlattılar

Çocuklar konusundaki hassasiyeti ve yardımseverliğiyle tanınan 2002 Dünya Güzeli ve oyuncu Azra Akın bu defa sağlık çalışanlarının çocukları için kolları sıvadı.
1994 yılından beri yaptığı yardımlarla tanınan iş insanı Erdoğan Uludağ ile yola çıkan Azra Akın geçen yıl Eylül ayında Erdoğan Uludağ tarafından kurulan Umudum Olur musun Derneği‘nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyor.
Erdoğan Uludağ’ın Kurucu Başkan olarak yer aldığı dernek, her geçen gün daha fazla insana yardım eli uzatmayı hedefliyor.
Azra Akın şimdiye kadar pek çok sosyal sorumluluk projesinde yer aldığını, bundan sonraki çalışmalarını çocukları, gençleri ve kadınları önceleyen Umudum Olur musun Derneği çatısı altında yapacaklarını söyledi. Dernek, eğitim ve sağlık konuları başta olmak üzere yardıma ihtiyacı olanlara el uzatıyor.
Sağlık çalışanlarının özellikle pandemi döneminde yaşadıkları zorluklarla yakından ilgilendiklerini belirten Akın, Kovid nedeniyle yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının çocuklarının üniversite bitinceye kadar eğitim ve sağlık masraflarının karşılanması için öncü olduklarını belirterek; biz dernek olarak 150 çocuğumuza ve gencimize burs veriyoruz, pandemi döneminde gece gündüz gözlerini kırpmadan çalışan ve bu uğurda canlarını veren sağlık çalışanlarımızın geride bıraktığı evlatlar hepimizin ve onlara borcumuz var, bütün duyarlı insanları bu kampanyaya destek olmaya çağırıyoruz, dedi.

DEVAMINI OKU
Haber

Umudum olur musun derneği kış koşullarında bile yardıma hazır

Umudum Olur Musun derneği, Türkiye’nin en büyük metropolü İstanbul’u etkisi altına alan ve 1 hafta süreceği tahmin edilen yoğun kar yağışında ekiplerinin yardıma hazır olduğunu açıkladı.

İhtiyaç sahibi vatandaşlara yardım eli uzatmak ve yaşama tutunmalarını sağlamak için iş insanı Erdoğan Uludağ tarafından kurulan derneğimiz devletin yetişemediği yerlerde üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmek için çabalayacak. Derneğimizin başkanı Erdoğan Uludağ, bir sivil toplum kuruluşu olarak ellerinden geleni yapacaklarını ilan etti. Sosyal medya hesabından 50 kişilik ekipleriyle sahada olduklarını belirten Uludağ, şiddetli soğuk ve kar yağışından olumsuz etkilenen vatandaşların dernek sosyal medya hesaplarından ve info@umudumolurmusundernegi.com’dan kendileriyle irtibata geçebileceğini vurguladı.

DEVAMINI OKU
Haber

Dernek Başkanımızdan Anlamlı Paylaşım

Derneğimizin başkanı Erdoğan Uludağ, ülkece geçirdiğimiz zor zamanlarda daha da anlam kazanan, kıymetli şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın Memleket İsterim şiirini paylaştı. Bu anlamlı şiirdeki memleket hayalini gerçekleştirmek için çalışmayı devam edeceğiz.

DEVAMINI OKU
Haber

Umutları yeşertmek için Manisa’daydık

Dernek başkanımız Erdoğan Uludağ Manisa’da yapılan yardım çalışmaları kapsamında basına açıklamalarda bulundu: “Gönüllülerin yaptıkları yardımların gerçekten ihtiyaç sahibi insanlara ulaşmasının teminatı olacak bir yapı kurmak istedik.”

Bundan sonraki çalışmalarımızda daha fazla insana ve diğer canlılara yardım eli uzatabilmek için hem ihtiyaç sahiplerinin hem de yardımseverlerin daha kolay ulaşabileceği yapımızı güçlendirmeyi hedefliyoruz.

Özellikle pandemi döneminde 7500 ailenin gıda, hijyenik malzeme, maske ve yakacak ihtiyaçlarını karşıladık ve 750 öğrencimiz için uzaktan eğitim sürecinde tablet ve telefon temin ettik.

Bunların yanında maddi yetersizliklerden sağlık hizmetlerine ulaşamayan insanlara ulaşmaya çalıştık. Cinsel istismar ve taciz davalarında hukuki ve psikolojik destek sağlamak için mağdurların yanında durduk.

Umudum Olur musun Derneği daha çok insana umut olmak için kuruldu. Bundan sonra da hiçbir sınır tanımaksızın Türkiye’nin dört bir yanında yardıma ihtiyaç duyan herkesin yanında olmaya devam edeceğiz.

DEVAMINI OKU
Haber

“Sadece maddi değil, yapabileceğimiz her türlü desteği vermeye çalışıyoruz”

Savunmasız, zor durumda olan her insana ve her canlıya ulaşma misyonuyla yola çıkan Erdoğan Uludağ ve Umudum Olur musun Derneği basında geniş yer bulmaya devam ediyor.

İhlas haber ajansının haberleştirdiği röportajda Erdoğan Uludağ, “Tavus kuşunu kesip yiyecekler, yardım et abi” diye bile yardım isteği aldıklarını, “Savunmasız, zor durumda olan her insana ve her canlıya ulaşmaya devam edeceklerini” belirtti.

Şu ana kadar 30’un üzerinden cinsel istismar davasına müdahil olan Umudum Olur musun Derneği, mağdurlara hukuki desteğin yanında uzman kişiler aracılığıyla psikolojik destek de sağlıyor. Ekiplerinde avukat, psikolog, psikiyatri uzmanı gibi çok sayıda iş alanından insanın yer aldığını söyleyen Uludağ, “Gazetelerin üçüncü sayfalarında yer alan istismar ve intihar haberlerinin sayısının azaltılması, istismar suçunu işleyenlerin en ağır cezaları almaları için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki dönemlerde yapacakları yardım kampanyalarına da değinen Uludağ, İstanbul’da yaşayan ancak bu zamana kadar denizi görmemiş olan 1 milyona yakın çocuğa İstanbul’u gezdireceklerini söyledi.

Türkiye’de 18 milyon çocuk işçinin olduğunu belirten Uludağ, “Bu çocuklar arasında okula hiç gidemeyenler kadar sabah okuluna gidip akşam çalışmak zorunda olanlar da yer alıyor. Biz ülkemizdeki tüm çocukların eğitimlerine yaşıtları gibi devam etmesini arzuluyoruz” dedi.

DEVAMINI OKU